Ahmetlić: Snaga privrednika i odgovornost političara mogu da proizvedu novu energiju

U organizaciji Udruženja privrednika "Biznis centar" Jelah-Tešanj jučer je otvoren 18. međunarodni sajam privrede "Tešanj-BiH 2024".

Sep 26, 2024 - 11:18
 0
Ahmetlić: Snaga privrednika i odgovornost političara mogu da proizvedu novu energiju

Za ovih 18 godina sajam u Tešnju postao je najznačanija privredna manifestacija u Bosni i Hercegovini, na kojem kompanije svake godine traže kvadrat više izložbenog prostora.

Svaka kompanija koja učestvuje na sajmu ima svoju priču o nastanku i razvoju, priču o usponima i padovima, priču o uspjehu.

Privrednici koju organizuju sajam imaju viziju i čvrst stav da ne postoji problem koji se može riješiti i prepreka koja se ne može prevazići.

Zato generiraju stotine milione maraka prihoda i zapošljavaju hiljade ljudi.

"Zelena energija" I CBAM ključna tema sajma 

Svoju viziju ekonomskog napretka i ove godine dijele s privrednicima i posjetiocima.

"Sajmovi privrede su folkor i posebna priča privrednika naspram svega onoga što rade tokom cijele godine. Želimo da pošaljemo ozbiljne i odgovorne poruke u smislu da radimo i lobiramo za bolju budućnost. Sigurni smo u jedno. Snaga i entuzijazam privrednika, disciplina i odgovornost političara mogu da proizvedu novu energiju koja može da vuče ne samo Bosnu i Hercegovinu, nego i cijeli region naprijed", kazao je u Izudin Ahmetlić, član NO UP "Biznis centar" Jelah-Tešanj Izudin Ahmetlić.

Ključna tema ovogodišnjeg sajma je "zelena energija“, koja postaje sve važnija u kontekstu globalnih klimatskih promjena i održivog razvoja. Poseban fokus bit će na CBAM taksama i mjerama koje se uvode kako bi se regulirala proizvodnja i izvoz na temelju emisije ugljika.​

Imajući u vidu donošenje Uredbe EU o mehanizmu prekograničnog poravnanja emisija ugljika - CBAM (10.5.2023. godine) koja ima direktan utjecaj na konkurentnost kompanija u Bosni i Hercegovini koje izvoze proizvode na tržište Evropske unije u smislu obaveza izvještavanja o emisijama za industrije cementa, željeza i čelika, aluminijuma, vještačkih đubriva, električne energija i vodonika, kompanije imaju obavezu da kontinuirano dostavljaju svoje kvartalne izvještaje o emisijama ugljika ukoliko žele da izvoze svoje proizvode u EU.

Prijelazni period, odnosno period izvještavanja, bez plaćanja naknada za CO2 emisije (kupovina CBAM certifikata) traje do kraja 2025. godine.

Od 2026. godine svi izvoznici proizvoda iz pomenutih sektora su u obavezi da počnu plaćati svoje emisije CO2. Treba imati na umu da će se lista industrijskih sektora koji su obavezni da plaćaju CO2 takse prilikom izvoza svojih proizvoda na EU tržište postepeno širiti i na druge grupe proizvoda.

Ustupanje solarne enegije kompanijama 

"Za ovaj sajam smo birali najatraktivniju temu CBAM i nama je bitno da unaprijedimo to pitanje. Udruženje privrednika ima ozbiljne firme koje rade na proizvodnji i ugradnji solarnih elektrana i proizvodnji zelene energije. U ovom trenutku tu energiju izvozimo", podsjeća Ahmetlić.

Od početka 2026. godine doći će do primjene Mehanizma za prekogranično prilagođavanje emisije ugljen-dioksida za što se odgovorne kompanije uveliko pripremaju na način da će tzv. zelenu energiju, i kompanija "Euro solar" članica grupacije "Hifa Oil" od 2026. godine umjesto u izvoz ustupiti domaćim izvozno orijentiranim kompanijama.

"Euro Solar je ozbiljna kompanija i cilj nam je da što više energije proizvodemo i izvezemo. Ali, 1. januara. 2026. ta energija će biti usmjeravana prema našim kompanijama u Bosni i Hercegovini kako bi plaćale manju taksu, odnosno manje penale u proizvodnji i izvozu onih proizvoda koji se proizvode iz "crne" energije. Želimo da damo svoj doprinos kao ozbiljni privrednici kako bi naša država što spremnija ušla u ovu oblast", poručio je Ahmetlić.

Izvor: Akta.ba