Da li vas šef sabotira? Evo znakova na koje morate paziti

Šta uraditi kada primijetite da Vas šef sabotira?

Da li vas šef sabotira? Evo znakova na koje morate paziti

Ako ulažete veliki napor, a napredak u karijeri izostaje, vrlo je moguće da vas šef sabotira. Sabotiranje od strane šefa može se manifestirati na različite načine, od suptilnih signala do očiglednih nepravednosti. Kako biste zaštitili svoju karijeru i mentalno zdravlje, važno je da prepoznate znakove sabotaže na vrijeme. 

Kritika, isključivanje i preopterećenje 

Bez obzira koliko sabotaža može biti suptilna, ona može ozbiljno utjecati na vaš u motivaciju i radnu efikasnost. Ako vas šef konstantno kritizira bez validnog razloga ili omalovažava vaš trud i postignuća, to može biti znak sabotiranja. Kritike koje nisu konstruktivne jasno ukazuju na problematično ponašanje.

Također, ako primijetite da ste izostavljeni iz važnih projekata ili sastanaka bez jasnog razloga, to može biti način na koji vas šef pokušava da marginalizira. Ovo ponašanje može značajno utjecati na Vaše profesionalno napredovanje i vidljivost u kompaniji.

Dodavanje prekomjernog broja zadataka i odgovornosti, bez obzira na vaš kapacitet, može biti još jedan znak sabotiranja. Takvo ponašanja dovodi do sagorijevanja i smanjene produktivnosti, što može utjecati na vaše samopouzdanje i ukupni radni učinak.

Sada kada možete prepoznati znakova sabotiranja od strane šefa, vrijeme je da preuzmete kontrolu nad svojom karijerom, zaštitite se i osigurate profesionalni razvoj. 

Dakle, koraci koje biste trebali poduzeti već danas su:

Započnite dijalog
Pokušajte otvoreno razgovarati sa šefom o svojim zapažanjima i osjećajima. Možda postoji nesporazum koji se može riješiti kroz iskrenu komunikaciju. Koristite alate kao što su Officevibe za anonimne povratne informacije ili Slack za planiranje sastanaka.

Dokumentirajte sve
Vodite detaljnu evidenciju svih incidenata koji ukazuju na sabotiranje. Ovaj dnevnik može biti koristan ako odlučite da prijavite situaciju HR odjeljenju ili višem menadžmentu. Alati poput Evernote ili Google Keep mogu vam pomoći u organizaciji i čuvanju ovih informacija.

Povežite se s kolegama
Izgradnja jakih profesionalnih veza s kolegama može Vam pružiti podršku i dodatne perspektive o situaciji. Također, može vam pomoći da stvorite mrežu koja će vam olakšati traženje novog posla ako se situacija ne popravi. Koristite LinkedIn za umrežavanje i praćenje profesionalnih kontakata.

Razmotrite svoje opcije
Ako se sabotiranje nastavi i ne vidite mogućnost za poboljšanje, razmislite o promjeni posla. Vaše mentalno zdravlje i profesionalni razvoj su važniji od ostajanja u toksičnom okruženju. Alati kao što su Glassdoor i Indeed mogu vam pomoći u istraživanju novih mogućnosti karijere.

Iskreno se nadamo da ćete primjenom ovih koraka zaštiti sebe i svoju karijeru. Sretno!