Evropska unija na udaru trgovinskog rata Kine i SAD-a

Dok inflacija u eurozoni nastavlja padati, otvarajući prostor za dodatno smanjenje kamatnih stopa, globalne trgovinske tenzije predstavljaju veliku neizvjesnost za evropsku privredu.

Evropska unija na udaru trgovinskog rata Kine i SAD-a

Trgovinski rat između Sjedinjenih Američkih Država i Kine mogao bi imati ozbiljne posljedice po ekonomiju eurozone, upozorio je član izvršnog odbora Evropske centralne banke (ESB) Piero Cipollone u intervjuu za Reuters. Dok inflacija u eurozoni nastavlja padati, otvarajući prostor za dodatno smanjenje kamatnih stopa, globalne trgovinske tenzije predstavljaju veliku neizvjesnost za evropsku privredu.

Smanjenje kamata kao odgovor na ekonomske izazove

Cipollone naglašava da ESB još uvijek ima manevarskog prostora za dalje smanjenje kamatnih stopa, što je važan signal u kontekstu sporog ekonomskog rasta. Od juna prošle godine ESB je već pet puta smanjio kamate, a investitori procjenjuju da bi ove godine mogla uslijediti još tri sniženja. Ovaj potez ima za cilj poticanje ekonomske aktivnosti u eurozoni, koja se bori s posljedicama dvogodišnje stagnacije.

Međutim, kombinacija rastućih cijena energenata i trgovinskih napetosti otežava donošenje odluka o monetarnoj politici. Iako su projekcije ESB-a iz decembra 2024. predvidjele četiri smanjenja kamatnih stopa u 2025., Cipollone upozorava da ekonomska nesigurnost može uticati na buduće korake.

Kako trgovinski sukob SAD-a i Kine pogađa Evropu?

SAD je ove sedmice uveo 10% carine na cjelokupan uvoz iz Kine, što je izazvalo reakciju Pekinga i povećalo neizvjesnost na globalnom tržištu. Cipollone ističe da bi ograničavanje pristupa američkom tržištu moglo prisiliti Kinu da preusmjeri višak proizvodnje u druge regije, uključujući Evropu, što bi moglo uzrokovati pad cijena, ali i usporavanje privrednog rasta.

"Više me brine ako američki predsjednik Donald Trump krene u otvoreni trgovinski rat s Kinom... To je ozbiljnija prijetnja, jer u Kini se nalazi 35% svih svjetskih proizvodnih kapaciteta," izjavio je Cipollone.

Ipak, on umanjuje potencijalni negativni utjecaj američkih trgovinskih mjera na Evropu. Prema njegovim riječima, evropske kompanije bi mogle apsorbirati dio dodatnih troškova kroz smanjenje profitnih marži, dok bi eventualno slabljenje eura u odnosu na dolar moglo pomoći evropskoj ekonomiji kroz povećanje konkurentnosti izvoza.

Budućnost digitalnog eura u sjeni američkih kriptovaluta

Cipollone se osvrnuo i na razvoj digitalnog eura, ističući da bi američki planovi za stvaranje stabilnih kriptovaluta vezanih uz dolar (stablecoin) mogli ubrzati uvođenje evropske digitalne valute.

Evropska centralna banka je još 2023. godine predstavila plan za digitalni euro, koji bi omogućio besplatna online plaćanja slična PayPalu, uz ograničenje od 3.000 eura po korisniku. Međutim, politička i bankarska skepsa usporila je realizaciju tog projekta.

S obzirom na rastući interes SAD-a za digitalne valute, evropski političari sada pokazuju veću spremnost za ubrzanje procesa. Ako američke stabilne kriptovalute postanu široko prihvaćene, postoji rizik da bi mogle privući depozite iz evropskih banaka, što bi oslabilo finansijski sistem eurozone.

"Ako Evropljani počnu koristiti stablecoin za plaćanja, a on je baziran na dolaru, to bi značilo da se radi o transferu depozita iz evropskih prema američkim bankama," upozorava Cipollone.

Zaključak: Neizvjesna budućnost evropske ekonomije

Iako trgovinski sukobi i barijere mogu usporiti ekonomski rast Evrope, oni sami po sebi nisu dovoljni da izazovu recesiju, tvrdi Cipollone. Pozitivni faktori poput stabilnog tržišta rada, jačanja građevinskog sektora i postepenog oporavka potrošnje daju razlog za optimizam.

„Možda nemamo ekonomski procvat, ali ne očekujem ni recesiju,“ zaključuje Cipollone.

Ipak, kako će se Evropska unija nositi s izazovima trgovinskog rata, monetarne politike i digitalne transformacije, ostaje da se vidi u narednim mjesecima.